We wcześniejszym wpisie podałem informację jak utworzyć RAMDYSK w systemie OS X. Sam RAMDYSK oczywiście jest bardzo dobrym sposobem na oszczędzanie dysku SSD pod względem zapisu, ale także przyśpieszy pracę ze zwykłym dyskiem. Aby tak się stało należy przenieść do RAMDYSKu pliki, które są często wykorzystywane przez system czyli: tymczasowe i cache.
PRZENOSZENIE PLIKÓW CACHE NA RAMDYSK
1. Kasujemy katalog Caches:
2. Dodajemy do pliku startowego w którym inicjowany jest RAMDYSK komendę:
mkdir /Volumes/RamDisk/Caches
Powyższa komenda oczywiście musi być wstawiona po poleceniu, które inicjuje nasz RAMDYSK.
Plik startowy i sposób utworzenia ramdysku, znajduję się w tym wpisie: tworzenie RamDysku
3. Jeśli po restarcie systemu, widzimy iż na naszym RAMDYSKu znajduje się katalog Caches, tworzymy dowiązanie symboliczne:
Pierwsza ścieżka określa ścieżkę docelową na który ma wskazywać link symboliczny ( nasz skrót ) a druga ścieżka pokazuje gdzie system ma utworzyć dowiązanie symboliczne.
Tworzenie linków symbolicznych powoduje, iż system widząc taki link w katalogu ~/Library o nazwie Caches odczytuje informacje o dowiązaniu do katalogu, na który ten link symboliczny wskazuje. Jest to coś w rodzaju skrótu. I tak jeśli chcemy inne katalogi przenieść do RAMDYSKu robimy to wykorzystując linki symboliczne ( dowiązania symboliczne ).
Tak więc po tych operacjach wszystkie operacje odczytu/zapisu naszych plików tymczasowych będą wykonywane na RAMDYSKu. Co wpłynie nie tylko na zwiększenie żywotności komórek pamięci SSD ale także dodatkowo przyśpieszy pracę programów, które wykorzystują pliki tymczasowe. Jest to dość istotne szczególnie w kontekście przeglądarek ( Safari, FireFox, Chrome, Opera, etc ).
Inne programy: Adobe, FCPX, AE, itp.
Jeśli pracujesz na programach, które wykorzystują pliki tymczasowe w innych lokalizacjach niż Cache systemowy i nie są to małe pliki należy dokonać ustawień bezpośrednio w samych programach lub zrobić linki symboliczne.
Dla przykładu Photoshop potrafi zapisywać 10GB i więcej danych nie mówiąc już o programach do montażu video takich jak Final Cut Pro X, Adobe Premiere, After Effects itp. Zdarza się, że są to pliki sięgające nawet powyżej 100GB co dla SSD nie jest już tak obojętne.
Niestety z uwagi na ogromnej wielkości pliki cache tych programów nie możemy zapisywać ich do RamDysku, musimy je przenieść na jakiś szybki dysk talerzowy. Nie polecam dysków 2.5″ poniżej 7200RPM i korzystających z USB 2.0.
+ Adobe Photoshop CC
W przypadku Photoshopa należy wejść do ustawień z poziomu menu ( tutaj dla wersja OS X / MacOS ):
Preferences->ScratchDisk
I tutaj zaznaczamy ptaszkiem dysk talerzowy nie zapominając o odznaczeniu dysku SSD.
Uwaga dla tych, którzy próbowali zmusić Photoshopa do tworzenia plików wymiany na RamDysku. Jeśli Photoshop nie chce się uruchomić z powodu za małej ilości miejca na pliki wymiany Photoshopa w pamięci Ramdysku należy zresetować ustawienia korzystając z kombinacji klawiszy:
CTRL+ALT+SHIFT
Powyższy skrót klawiszowy ( wciskamy wszystkie klawisze natychmiast po uruchomieniu PS ) spowoduje to przywrócenie domyślnych ustawień Photoshopa – całkowity RESET ustawień Photoshopa !
Testowane na systemach OS X: Lion, Mountain Lion, Mavericks, Yosemite, El Capitan, MacOS Sierra.
KEYS:zużycie SSD, ramdysk, ramdisk, cache, plik wymiany, photoshop, mac, osx, macos