Fallback Mode podczas startu Linux Mint / Ubuntu

Niestety zabawa z systemem może przysporzyć nieoczekiwanych problemów. Podczas startu systemu ( Linux Mint / Ubuntu ) po zalogowaniu nagminnie ukazywał mi się komunikat: „Do you want to restart Cinnamon ? Cinnamon just crashed. You are currently running in Fallback Mode”. Co ciekawe przyczyny pojawienia się tego komunikatu mogą być różne a więc znalezienie remedium na ten problem wcale nie musi być takie proste. Bo nie było ! 😉 do czasu oczywiście.

Możemy zajrzeć co się stało podglądając logi systemowe:

/var/log/syslog

Jednak aby uzyskać konkretną informację co jest przyczyną awarii uruchamiamy w konsoli cinnamon:

cinnamon --replace

Najprawdopodobniej dostaniemy informację, że brakuje jakiejś biblioteki akurat w moim przypadku brakowało biblioteki o nazwie: libwayland.
Pełny komunikat, który otrzymałem przy próbie zresetowania cinnamona wyglądał następująco:

error while loading shared libraries: libwayland-egl.so.1: cannot open shared object file: No such file or directory

ROZWIĄZANIE:

No cóż, rozwiązań tego problemu w przypadku tej brakującej biblioteki nie było zbyt dużo w sieci. A jeśli były to bardziej miały za zadanie chyba jeszcze bardziej skomplikować userowi życie 😉 Tak więc rozwiązanie jest proste, skoro nie może zlokalizować biblioteki, to albo jest w złej lokalizacji albo w ogóle jej nie ma ! Pozostaje w takim razie ją zainstalować wpisując w konsolę:

sudo apt-get install libwayland-egl1-mesa

Analogicznie jeśli brakuje innych bibliotek, próbujemy je pobrać ewentualnie jak są zainstalowane wymusić ponowną instalację.

Dodaj komentarz