Raspberry Zero

Komputer za 5$ czyli Raspberry Pi Zero

Raspberry Pi to jeden z popularniejszych tanich mini komputerków i chyba jedyny który jest produkowany w Europie ( UK ). Od momentu wypuszczenia pierwszej wersji pojawiło się kilka wersji tego urządzenia, teraz Fundacja Raspsberry zaskoczyła nas nowym modelem Raspberry Zero, którego cena to jedynie 5$ !!!

Oczywiście przy takiej cenie komputerek w porównaniu z pozostałymi wersjami musiał zostać odpowiednio „wykastrowany”. Jak widać sama płytka jeśli chodzi o rozmiary została znacznie pomniejszona. Niektóre elementy, które nie są niezbędne do pracy komputerka np. złącze GPIO musimy sami sobie przylutować kupując odpowiednie gniazdo – oczywiście jeśli mamy taką potrzebę.
Brak złącza Ethernet można zniwelować podłączająć pod port USB OTG ( wymagany specjalny kabel ) odpowiedni adapter. Pod te samo złącze za pomocą wyżej wymienionego kabla oczywiście możemy podłączyć każde inne urządzenie na USB.

Pamięć RAM urządzenia to 512MB typu LPDDR2 co w zupełności wystarczy do większości zastosowań. Tym bardziej, że raczej praca z tym komputerkiem będzie najczęściej odbywała się w trybie tekstowym czyli w konsoli/terminalu. Z uwagi na mniejszą ilość pamięci RAM mogą być problemy z niektórymi dystrybucjami systemu, na przykład Ubuntu Mate raczej nie będzie dostępny pozostaje nam zostać przy domyślnym Raspbianie opartym na dystrybucji Linux Debian.

Nie takie zero

Nie takie zero

Co do procesora zawartego w SOC to tutaj pozostał nam w ten sam typ co z Raspberry 2 lecz z aktywnym tylko jednym rdzeniem. Procesor to Broadcom BCM2835, tak jak wcześniej wspomniałem w przeciwieństwie do Raspberry Pi 2 zamiast 4 rdzeni mamy do dyspozycji 1 rdzeń pracujący z czestotliwością 1-1.1Ghz. Procesor jest ok. 40% szybszy w porównaniu z pierwszym modelem Raspberry Pi ( porównanie rdzeń – rdzeń ).
Układ graficzny ( GPU ) jest ten sam co w pozostałych wersjach urządzenia czyli VideoCore IV, który radzi sobie z dekodowanie video FULL HD przy 30 FPS.
Zamiast standardowego złącza HDMI mamy miniHDMI, tak więc jeśli nie mamy odpowiedniego kabla należy zaopatrzyć się w odpowiednią przejściówkę.

Co ciekawe, jest to pierwszy komputerek, który został dołączony do czasopisma. The MagPi ( magazyn angielski ) można było kupić za jedyne 5.99 funta.

Podstawowe Parametry:

Typ Szczegóły:
Procesor Broadcomm BCM2835 ARM11 processor @ 1GHz with VideoCore IV GPU
System / GPU RAM 512MB RAM
Slot microSD
Wyjście video mini HDMI port i composite video ( 2 piny )
USB 2x micro USB OTG dla danych i zasilania
Rozszerzenia 40-pin GPIO ( do przylutowania )
Zasilanie 5V via micro USB port
Pobór prądu 0.5-0.7W (100-140mA at 5.09V)
Wymiary 65mm x 30mm x 5mm

Słowa kluczowe: raspberry pi zero, najtanszy komputer, mini komputerki

Dodaj komentarz